Poszerzaj Swój zasób słownictwa z Anki

Czytając książki, zyskujemy przy okazji bardzo miły efekt: poszerza się zasób Naszego słownictwa, dzięki czemu jesteśmy w stanie w jeszcze większym stopniu wyrażać Siebie oraz - z drugiej strony - rozumieć więcej z przekazu innych osób.

Od pewnego czasu frajdę sprawia Mi wyłapywanie spośród czytanego/słuchanego materiału słów, których znaczenia nie znam - lub nie jestem pewien. Kiedy napotykam na takie słówko, zapisuję je sobie na boku lub sprawdzam od razu jego znaczenie (encyklopedie, słowniki...). Aby jednakowoż tak nowo nabyta wiedza nie przepadła z nurtem czasu i okoliczności, używam narzędzia które dba za Mnie, abym szybko i skutecznie przyswoił nowe informacje (by mieć je później na podorędziu na zawołanie :) ).

Narzędziem tym jest program Anki (darmowy na wszystkie urządzenia prócz iPhone/iPad/iPod Touch - gdzie jest płatny). Pisałem już o nim swego czasu tutaj - dziś opiszę krok po kroku jak użyć tego narzędzia, aby pracowało na Naszą korzyść w temacie poszerzania oraz przyswajania nowego słownictwa.

Na początek potrzebujemy utworzyć Własną bazę słówek (tzw. "talię"), do której później będziemy dopisywać nowo pozyskane terminy i wdrażać je na bieżąco do Naszej pamięci - czy to za pomocą komputera, czy smartfona (z Androidem lub iOS) lub tabletu.

Proces tworzenia nowej bazy przedstawię na przykładzie programu Anki w wersji na komputer z Windows.

 

Tworzenie nowej bazy

  1. W dolnej części okna programu kliknij przycisk "Stwórz talię".
  2. Program zapyta o nazwę talii - wpisz wybraną przez Ciebie nazwę oraz potwierdź przyciskiem "OK".
  3. Twoja talia powinna być już widoczna w głównym oknie programu - jest już gotowa do wypełniania terminami, które chcesz przyswoić :) .

 

Dodawanie nowych słówek do talii

  1. Kliknij nazwę Twojej talii w głównym oknie programu, aby ją otworzyć.
  2. W górnej części okna kliknij "Dodaj" (pomiędzy opcjami "Talie" i "Przeglądaj").
  3. Ujrzysz pola "Przód" i "Tył", prezentujące pojedynczą kartę. W polu "Przód" możesz wpisać nowe słówko - w polu "Tył" jego wyjaśnienie/definicję.
  4. Kiedy wypełnisz oba pola, w dolnej części okna kliknij przycisk "Dodaj".
  5. Pola znów będą puste - możesz teraz dodać kolejny termin lub zakończysz pracę przyciskiem "Zamknij" (również w dolnej części okna).
  6. Program Anki powinien teraz wyświetlać w swoim oknie m.in. liczbę nowo dodanych słówek.

 

Dużym atutem Ankiego jest możliwość przechowywania Swoich talii na serwerze producenta, dzięki czemu możemy mieć do nich łatwy dostęp z różnych urządzeń z których korzystamy (np. z komputera i smartfona). Możemy też w każdym momencie łatwo przywrócić wszystkie Nasze talie wraz z zapamiętanym postępem nauki słówek - kiedy przykładowo zakupiliśmy nowego smartfona lub zainstalowaliśmy od nowa system operacyjny na komputerze.

 

Aby móc cieszyć się tym przywilejem, potrzebujemy założyć darmowe konto na stronie AnkiWeb. W tym celu:

  1. Wejdź na stronę https://ankiweb.net/account/login.
  2. Kliknij przycisk "Sign Up" pod napisem "Don't have an account?".
  3. W polu "Your Email" wprowadź adres e-mail na jaki chcesz zarejestrować konto, w polu "New Password" Twoje hasło dostępowe.
  4. Kliknij przycisk "Sign Up".
  5. Pojawi się tekst "Almost There! Please enter your email and password once more to confirm." - potwierdź wpisane dane, ponownie wpisując je w odpowiednie pola.
  6. Kliknij przycisk "Sign Up".
  7. Pojawi się strona z tytułem "Terms and Conditions" - przewiń na sam dół, zaznacz ptaszkiem opcję "I have read the Terms & Conditions, and agree to be bound by them." (potwierdzasz, iż zapoznałeś/aś się z zasadami producenta oraz je akceptujesz) oraz kliknij przycisk "Continue".
  8. W programie Anki wybierz z klawiatury literkę "Y".
  9. Powinno wyskoczyć okienko zatytułowane "Wymagane konto" - w polu "Identyfikator AnkiWeb ID" wpisz Swój e-mail (ten sam, którym posłużyłeś/aś się wcześniej), w polu "Hasło" wpisz hasło (to samo, j/w). Potwierdź przyciskiem "OK".
  10. Jeżeli pojawi się okno z przyciskami "Wyślij do AnkiWeb", "Pobierz z AnkiWeb" oraz "Anuluj" - wybierz pierwszy przycisk.
  11. Po chwili powinno wyskoczyć okno z informacją o pomyślnym przesłaniu Twojej kolekcji (talii) na serwery AnkiWeb. Możesz potwierdzić przyciskiem "OK".
  12. Wymagany jest jeszcze ostatni krok: potwierdzenie autentyczności konta. Wystarczy że sprawdzisz Swoją pocztę (na adresie e-mail, którego użyłeś/aś do rejestracji) i klikniesz link zawarty w wiadomości o temacie "Please verify your AnkiWeb ID" (zwykle zaczyna się od ciągu "https://ankiweb.net/account/verifyEmail?e..."). Warto pamiętać o wykonaniu tego kroku, gdyż jest on niezbędny aby konto pozostało aktywne dłużej niż siedem dni.

 

Jeżeli chcesz używać również mobilnej wersji Ankiego, przy pierwszej synchronizacji programu na Androidzie lub iOS wystarczy podać swoje dane dostępowe (e-mail i hasło), aby program pobrał Twoje talie z serwera (wraz z postępem nauki). Możesz synchronizować Twoją kolekcję w obie strony, aby - gdziekolwiek użyjesz Ankiego (na komputerze czy smartfonie, tablecie) - mieć zawsze bieżący postęp nauki (trzeba tylko pamiętać, aby na koniec pracy z programem wykonać synchronizację - wersja na komputer PC robi to sama automatycznie, na Androidzie przykładowo trzeba to robić ręcznie, klikając odpowiednią ikonkę w oknie programu).

*****

Program Anki często wykorzystywany jest do nauki słownictwa języków obcych. Co istotne, użytkownicy mają możliwość dzielenia się Własnymi taliami z innymi, dzięki czemu możesz przykładowo pobrać Moją Własną talię, której używam i którą rozbudowuję do dziś. Na jej przykładzie opiszę, jak dodać do Ankiego nową talię.

 

Dodawanie nowej talii do Własnej kolekcji

  1. Wejdź na stronę https://ankiweb.net/shared/decks/ - odnajdziesz tu katalog udostępnionych talii, posegregowanych wg języka obcego ("Languages") lub tematyki ("Art, sciences and trivia").
  2. Aby odnaleźć Moją talię, posłuż się polem "Search" w prawej górnej części strony. W polu tym wpisz słowo "terminy" oraz potwierdź przyciskiem "Search".
  3. Ujrzysz listę odnalezionych talii, Moja nazywa się "Terminy z różnych dziedzin (PL-PL)". Obok niej znajdziesz przycisk "Info" - kliknij go.
  4. Ujrzysz opis przygotowanej przeze Mnie talii, a na samym dole strony przycisk "Download" - kliknij go, aby pobrać talię. Jeżeli Twoja przeglądarka zapyta gdzie zapisać plik talii - wskaż interesujące Cię miejsce.
  5. Uruchom program Anki (znów podaję na przykładzie wersji na komputer PC). Z menu "Plik" wybierz "Importuj".
  6. W oknie które się pojawi, zlokalizuj miejsce w którym zapisałeś/aś pobraną talię, zaznacz ją i potwierdź przyciskiem "Otwórz".
  7. Nowa talia powinna pojawić się po chwili w oknie Twojego Ankiego :) . A po synchronizacji (przycisk "Y" z klawiatury) również i na Twoim smartfonie/tablecie :) .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz