Mechanizm Windows Update jest przydatny, choć czasem potrafi być nieco problematyczny. Przykładowo niedawno podczas próby sprawdzenia czy są dostępne nowe aktualizacje, mechanizm odmówił posłuszeństwa, sugerując ponowne uruchomienie komputera. To jednak nie pomogło. Na szczęście procedura naprawienia Windows Update jest dość prosta - bynajmniej pod kontrolą systemu Windows 7 (nie wiem, czy w innych wersjach działa to tak samo).
W przypadku gdy Windows Update zdecydowanie nie działa:
1. Wyłącz automatyczne aktualizacje - w tym celu uruchom menu Start, w wyszukiwarce wpisz pierwsze litery słowa "update" - po chwili na liście powinien ukazać się "Windows Update", uruchom go. Po lewej stronie okienka które wyskoczy, wybierz opcję "Zmień ustawienia". Następnie pod nagłówkiem "Aktualizacje ważne" zmień ustawienie z listy rozwijalnej na "Nigdy nie sprawdzaj, czy są aktualizacje (niezalecane)". Pod nagłówkiem "Microsoft Update" odznacz ustawienie "Znajdź aktualizacje produktów firmy Microsoft...". Potwierdź przyciskiem "OK" na dole okna.
2. Zatrzymaj usługę Windows Update. W tym celu ponownie otwórz menu Start, w jego wyszukiwarce wpisz pierwsze litery słowa "Usługi" - po chwili na liście powinna pojawić się pozycja o dokładnie takiej nazwie, uruchom ją. Powinno pojawić się okno z długą listą usług - klikając raz lewym klawiszem myszy na nagłówek "Nazwa" posortujesz ją alfabetycznie. Znajdź pozycję o nazwie "Windows Update", kliknij ją raz prawym przyciskiem myszy, po czym z menu kontekstowego wybierz opcję "Zatrzymaj".
3. Skasuj uszkodzone aktualizacje. W tym celu otwórz menu Start, wybierz "Komputer", w oknie które się pojawi wejdź na dysk oznaczony literką "C:", następnie do folderu "Windows". Zlokalizuj folder o nazwie "SoftwareDistribution" - zmień jego nazwę (zaznaczając go raz lewym klawiszem myszy i wybierając z klawiatury klawisz F2) na dowolną inną, np. na "SoftwareDistribution_". Folder ten (o zmienionej przez Ciebie nazwie) będzie można skasować po zakończeniu całej procedury.
4. Powtórz krok pierwszy - tym razem zmieniając ustawienie na "Zainstaluj aktualizacje automatycznie (zalecane)" - oraz zaznaczając z powrotem opcję "Znajdź aktualizacje produktów firmy Microsoft..." pod nagłówkiem "Microsoft Update".
5. Powtórz krok drugi - tym razem włączając usługę "Windows Update" (opcja "Uruchom" z menu kontekstowego usługi o nazwie "Windows Update").
6. Otwórz "Windows Update" i zleć wyszukiwanie nowych aktualizacji - powinno już działać.
Windows Update wyszukuje aktualizacje w nieskończoność?
Czasem (szczególnie po "świeżej" instalacji systemu, kiedy dostępnych jest sporo nowych aktualizacji) może wydawać się, że Windows Update wyszukuje aktualizacje w nieskończoność. Niestety, może to być spowodowane słabym działaniem tego mechanizmu - okazuje się, iż nierzadko jest to efekt iluzoryczny, tj. tak naprawdę Windows Update w istocie działa - tyle, że potrzebuje dużo czasu. W Moim przypadku czas potrzebny na odnalezienie nowych aktualizacji potrafił dochodzić do dwóch-dwóch i pół godziny (!). Prędkość łącza internetowego zdaje się nie mieć tu wielkiego znaczenia. Stąd też, jeżeli odnosisz wrażenie iż Windows Update sprawdza nowe aktualizacje w nieskończoność, pozwól mu to robić przez co najmniej dwie-dwie i pół godziny, zanim zrestartujesz komputer i spróbujesz od nowa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz