W marcu 2010 roku przeprowadziłem wywiad z Patrycjuszem Brzezińskim - w którym rozmawialiśmy na temat projektu koncepcyjnego Jego autorstwa: MacView.
W tamtym czasie dobrze dziś znany koncept iPad-a był jeszcze absolutną nowością - względem której MacView stanowił dość interesującą alternatywę. Co ciekawe, w kilku istotnych punktach iPad do dziś nie doścignął specyfikacji MacView - co uczyniło koncept Patrycjusza wyprzedzającym epokę.
MacView to również praca dyplomowa - której temat - w czasie jej powstawania - był dość trafiony i stanowił świetną odpowiedź na niezaspokojoną jeszcze wtedy potrzebę rynku.
Wróćmy na chwilę do tamtych czasów i zapoznajmy się ze szczegółami stojącymi za kreacją tego interesującego projektu.
*****
9 marca 2010
W wywiadzie udzielonym dla blog.moridin.pl przedstawiłeś część informacji nt. oryginalnego projektu MacView Twojego autorstwa, m.in. motywy - koncept powstał "z potrzeby" i jest wg Mnie czymś w rodzaju ewolucji - skrzyżowania netbook'a, notebook'a i tabletu. Bardzo innowacyjny projekt. Napisz proszę kilka słów, w jaki sposób doszedłeś do finalnego rozwiązania: tabletu dotykowego z dwoma panelami.
Podstawowym założeniem projektu MacView było to, iż tablet ma być w dalszym ciągu komputerem. Przed realizacją pracy nie byłem nawet świadomy, że Apple planuje wypuścić na rynek tablet. Nie interesowałem się marką Apple - produkty jakie sprzedaje odbiegają od możliwości portfela polskiego studenta. Teraz - patrząc z perspektywy czasu - myślę że nie byłem "skażony" filozofią produktów i mój projekt, przynajmniej na początkowym etapie, mógł rozwijać się niezależnie od myśli projektowej Apple, ale od moich potrzeb jako głównego użytkownika. Głównie dlatego MacView posiada dwa ekrany dotykowe. Apple, jak wiadomo po premierze iPad, nie zrobiłby dwóch ekranów.
Początkowo MacView wyglądał jak obecny iPad, nie miał drugiego ekranu. Jednak po testach iPhone w salonach iSpot, gdzie spędzałem dużo czasu, uznałem że wysuwana klawiatura (drugi ekran) będzie potrzebna, przynajmniej dla mnie. Od samego początku projekt dostosowywałem do własnych potrzeb.
Drugi ekran w moim projekcie pełni funkcję dodatkową w przypadku potrzeby wyświetlania całej treści na głównym ekranie. Taki swoisty rodzaj widgetu.
MacView był tworzony w ramach Twojej pracy licencjackiej - jaka była reakcja na Twój pomysł osób bezpośrednio zaangażowanych, szczególnie z uczelni?
Tutaj zaczęły się schody. Profil moich studiów nie pozwolił mi na zaprojektowanie MacView w ramach pracy licencjackiej. Gdybym studiował wzornictwo… ale studiowałem projektowanie graficzne, dlatego pracą była prezentacja MacView jako produktu, stąd wymyślona nazwa, opracowane pudełko, dodatki typu podstawka, plansze informujące o specyfikacji urządzenia.
Mój promotor Witold Skrzypek od samego początku był zwolennikiem projektu i nie musiałem przekonywać go do mojej wizji, jednak trochę czasu zajęło mi sprecyzowanie pomysłu.
Przyznaję, iż prezentacja MacView jest wykonana bardzo starannie, elegancko i estetycznie, jak również mocno wpasowuje się w design Apple. Opowiedz proszę o roli marki Apple w Twoim projekcie...
Apple jest marką która wprowadza na rynek produkty innowacyjne, albo upraszcza do minimum już istniejące pomysły. Nawiązuje swoim stylem do Bauhausu, Minimalizmu, nurtów w sztuce, których główną ideą było tworzenie formy przedmiotu ściśle powiązanej z jego funkcją.
W połowie pracy nabyłem używanego czarnego MacBooka, aby jeszcze bardziej poznać filozofię marki.
Skoro już jesteśmy przy Apple - pytanie kluczowe: jak skomentujesz Twój projekt w kontekście niedawno zaprezentowanego iPada? W Moich oczach zostałeś człowiekiem, który wyprzedził epokę - to "mocne słowa", niemniej bardzo trafnie udało się Tobie wytyczyć szlak, którym -jak widać - Apple niezależnie podążyło.
Osobiście niezwykle ucieszyłem się na wieść o tym, że Apple zamierzał wypuścić tablet multimedialny, zwłaszcza że mój projekt był już prawie zrealizowany (maj 2009). Uświadomiłem sobie, że przez cały czas pracy nad projektem kombinowałem jak projektanci z Apple :) .
Co do samego iPad'a. Hmm… Nie jestem zwykłym użytkownikiem komputera, ale grafikiem projektantem - i trochę inaczej wykorzystuję komputer, dlatego też najnowszy produkt Apple nie zagości u mnie w plecaku, dlatego że nie będę miał go jak wykorzystać. Potrzebuję komputera. Nie jestem targetem iPad'a, ale na pewno produkt odniesie sukces i znajdzie wielką liczbę nabywców, którzy będą po prostu zadowoleni z posiadania multimedialnej deseczki :) .
Biorąc pod uwagę parametry jakimi opisałeś MacView - jest to urządzenie przyszłościowe; sam zastanawiałem się, na ile byłoby możliwe jego wyprodukowanie dziś... lub niedługo. Skąd pomysł tak dobrych parametrów (karbonowa obudowa, 4GB RAM, dysk SSD 1TB!)? Twój projekt naprawdę stawia w cieniu najnowsze dziecko Apple.
Parametry MacView dostosowane są do funkcji jakie urządzenie miałoby spełniać. Osobista biblioteka multimedialna wymaga dużego magazynu w postaci dysku. MacView ma zastąpić komputer osobisty, a MacBooka i inne laptopy przenieść do kategorii komputerów służbowych. MacView mógłby też stanowić dobrą platformę biznesową.
Czy chciałbyś wejść w skład grupy designerów Apple?
Pewnie! Kto by nie chciał... ;]
Czy MacView to odosobniony projekt, czy też masz / zamierzasz mieć na koncie jeszcze inne designerskie/koncepcyjne projekty, związane z Apple lub nie?
Mam w planie jeszcze dwa projekty związane z produktami Apple, ale też niekoniecznie. Projekty będą dotyczyły - podobnie jak MacView - kwestii interface.
Zaprojektowałeś również podstawkę zasilającą dla MacView, która urzekła Mnie swoją praktycznością: efekt przypomina ekran komputera stacjonarnego, sterowanego dotykiem lub - jeśli to możliwe - podłączoną klawiaturą?
Tak zgadza się. Można wykorzystać MacView jako mały komputer stacjonarny podłączając przez bluetooth klawiaturę i myszkę - lub obsługiwać dotykowo.
Pomysł z dwoma (a nie jednym) panelami dotykowymi bardzo przypadł Mi do gustu, tym bardziej iż zaprezentowałeś przykłady zastosowania praktycznego takiego rozwiązania: miejsce na wirtualną klawiaturę, wyświetlane miniatury wielostronicowego PDFa, odtwarzacz mediów... dlaczego akurat dwa panele?
Bo trzy byłoby ciężko zaprojektować w takim urządzeniu, a jeden to za mało aby wygodnie korzystać z komputera :) . Drugi ekran pełni funkcję dodatkową dla pierwszego. Jest jego rozszerzeniem, przypominającym panel boczny z programów Apple (np. program "Podgląd").
Jakich programów używałeś do tworzenia modelu oraz prezentacji MacView? Czy była to długa, żmudna praca - czy raczej przyjemność dla Ciebie?
Programy dostępne na uczelni, czyli pakiet Adobe, Cinema 4D i Google Sketchup. Żmudna i przyjemna praca :) .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz